Grossi Toidukaupade kauplustest saab sularaha välja võtta

10/05/2019
Jaga:

Grossi Toidukaupade kett otsustas hakata pakkuma kassast sularaha väljamakse teenust, mis on heaks alternatiiviks pangaautomaatidele, mille vähenemine ennekõike maapiirkondades suurt muret tekitab.

Alates aprillikuu lõpust pakub AS OG Elektra koostöös Swedbankiga kõikide Grossi Toidukaubad kaupluste kassadest sularaha väljamakse teenust. Seda saavad kasutada kõik Swedbanki kliendid ja teiste Eesti ning välismaa pankade kliendid, kui nende kodupank pole sarnaseid tehinguid keelanud.

AS OG Elektra omanik Oleg Gross tõdes, et uue teenuse käivitamine oli pikk protsess. „Ideest teostuseni kulus ligi kaks aastat,“ sõnas Gross.

Jaeketi omanik rääkis, et soov niisuguse teenuse järele tuli esmalt klientide endi poolt, kuna väiksemates kohtades puudub sageli pangaautomaat. „Inimesed on seda võimalust väga oodanud,“ lausus Gross.

Kui vaadata statistikat, siis Eesti Panga andmetel on viimase kümne aasta jooksul sularaha väljastavate pangaautomaatide arv vähenenud ligi 200 võrra. Kui 2008. aastal, pangaautomaatide nö tippajal, oli neid Eestis kokku 942, siis 2018. aasta seisuga 751.

Rohkelt sulgetakse pangaautomaate vähese kasutussageduse tõttu just maapiirkondades, kus see aga ka kõige enam tunda annab, kuna sageli ei jää seejärel lähedusse ühtegi automaati. Grossi Toidukaupade jaeketi kauplustest asub 20 väljaspool linnasid – seega loob uus teenus alternatiivi, mis parandab arvestatava osa n-ö äärealadel elavate inimeste elukvaliteeti.

Lisaks on kaupluse kassast raha välja võtmisel mitmed eelised ja võimalust tasub kasutada ka neil, kelle koduasulas pangaautomaat jätkuvalt olemas on. Teenuse plussiks on mugavus ning aja kokkuhoid, sest ühes kohas ja samaaegselt saab teha kaks toimingut – sooritada ostu ja võtta välja sularaha.

Samuti võib teatud piirkondades olla kauplusest raha väljavõtmine turvalisem, kui teha seda tänaval. Küllalt on ju teada juhtumeid, kus kurikaelad eakaid inimesi pangaautomaatide juures kimbutavad.

Kindlasti on kaupluse kassast raha võtmine moodsa tehnikaga vähe kokku puutunud inimese jaoks ka kergem kui pangaautomaadist.

Sularaha väljavõtmiseks on vaja sooritada vähemalt ühe euro suurune ost, mis tasutakse pangakaardiga. Klient ütleb kassas enne ostude eest tasumist teenindajale sularahana väljavõetava summa ning sisestab makseterminali oma pangakaardi PIN-koodi. Seejärel maksab teenindaja soovitud summa poekassast välja ja see võetakse maha kliendi pangakontolt. Kindlasti peab klient olema enne veendunud, et tema pangakaardil on piisavalt raha nii kauba eest tasumiseks kui ka soovitud summa välja võtmiseks.

Korraga saab välja võtta 5–100 eurot ning seda 5 euro suuruse sammuga – klient saab võtta 5 eurot, 10 eurot, 15 eurot jne. Sularaha väljavõtmisel rakendub kaardi omanikule teenustasu 0,36 eurot (0,30 eurot + käibemaks) tehingu kohta.

Oleg Gross nentis, et ka ettevõtte jaoks on sularaha väljamaksete tegemine kasulik: „Sularaha käitlemine on kallis – uus teenus annab hea võimaluse seda teisiti teha.“ Sularaha osakaal AS OG Elektras on kogumaksetest märkimisväärne 40 protsenti, mis näitab, et sularahas arveldamine on jätkuvalt suure osa inimeste jaoks igapäevane ja oluline.

„Praegu on sissetöötamise aeg. Loodame klientide mõistvale suhtumisele, kui esialgu peaks vigu esinema – töötajad ei ole veel vilunud,“ märkis ettevõtja lõpetuseks.

 

Kaupluste kassades on väljas ka teade uue teenuse kohta.

 

 

Liisi Kanna