MINISTER URVE PALO VÄISAS VIRUMAAD

02/04/2018
Jaga:

Kesknädalal Virumaad külastanud ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo alustas visiiti Lääne-Virumaalt Lepnalt, kus tutvus AS OG Elektra kompleksiga.

Urve Palo  rääkis, et kuna tal oli Virumaale asja seoses kohtumisega Riigiametnike klubiga Jõhvis, siis otsustas ta rohkem ringi vaadata. Minister märkis, et tema esimeseks sooviks oli just nimelt AS OG Elektra kompleksiga tutvuda.

„Ma ei ole Oleg Grossiga niimoodi kohtunud ja tema ärimudelit lähemalt näinud,“ selgitas minister. „Tegu on ju Eesti mõistes väga suure tööandjaga ja oluline on ka see pool, et tegeletakse kogu ahelaga tootmisest müügini välja,“ põhjendas Palo oma huvi ettevõtte vastu.

Lisaks külasta minister Tulivee turismikeskust Ida-Virumaal Lüganuse vallas, mis on arendusteks EASist rahastust saanud. „Kuna minu haldusalasse kuulub ka turism, siis mõtlesin, et võiks kindlasti tutvuda ka mõne turismiettevõtte või -taluga. Meie allasutuseks olev EAS toetab ju ka tublisti turismisektorit – sellest ka mõte vaadata, kuhu EASi abi läinud on,“ sõnas Palo.

Räägiti probleemkohtadest

AS OG Elektrat tutvustas ministrile ettevõtte omanik Oleg Gross. Kohtumist alustati vestlusringiga, millele järgnes kompleksi eri osadega tutvumine. Kohe alguses lepiti kokku, et räägitakse otse ja ausalt nii positiivsetel kui probleemsetel teemadel. Jutuks tulid nii transpordivaldkond, alkoholiaktsiis kui tulumaksuvaba miinimumi suurus.

Viimasega seoses nentis Gross, et pooldab uut seadust. Samas toonitas ta, et oluline oleks arvestada ka regionaalsust – Ida-Virumaal ja Harjumaal on tingimused väga erinevad. Ettevõtja tõstatas ka integreerumise probleemi. „Lõimumine on läbikukkunud,“ tõdes Gross, kelle ettevõtte selgeks sihiks on laieneda just Narva.

Ka minister Palo tunnistas probleemi, märkides, et lõimumine peaks algama haridusest, ent Narvas on olukord eriti keeruline.

Laienemisplaanidest kõneldes tõusid esile ka asjaajamise ja bürokraatiaga seotud kitsaskohad. „Väikestel ettevõtetel on selles mõttes väga raske – suures on spetsiaalsed töötajad, kes ametnikega suhtlevad, aga väikeses ettevõttes pead ise kõigega tegeleda jõudma,“ sõnas Oleg Gross.

„Ka omavalitsusametnike mänguala on väga suur,“ jätkas ettevõtja, tuues omast kogemusest ilmestuseks, et kui näiteks rahva surve kaupluse avamiseks on tugev, siis pingutavad ka ametnikud väga, et protsessid kiiremini toimuks. „Rakveres on küll ettevõtluskeskkond hea, Tartus näiteks aga üsna keeruline,“ tõdes Gross.

Ka minister Palo nentis: „Omavalitsuste teha on selles osas päris palju, kas ettevõtlus areneb ja kuidas.“

Ministri muljed

Pärast ringkäigu lõppu ning kehakinnitust OG Elektra kompleksi sööklas olid ministri muljed igati positiivsed. „Mulle meeldib, et see on kodumaine tootmine ja siin on kõik hästi läbi mõeldud. Siin tegeletakse sellega, et kogu aeg edasi areneda, mitte loorberitele puhkama jääda. Kaasajastatakse tootmist – uued masinad ja seadmed,“ arvas Urve Palo.

Ta nentis, et Eestis on tööjõu nappus ning samas palgasurve suur. „Kui ettevõtja investeerib seadmesse, mille tulemusel ta saab tööl olevate inimeste palka tõsta, on see lõppkokkuvõttes kõigile kasulik,“ jätkas minister.

„Näen järjest enam, et Eesti ettevõtjad mõtlevad sellele, kuidas nende toode või teenus oleks suurema lisandväärtusega, et nad saaksid palgasurvele vastu tulla. Ka siin ettevõttes mõeldakse selle peale.“

Minister Palo hindas kõrgelt ka töötajate heaolu muude aspektidega arvestamist. „Korralikust palgast üksi kaasajal ei piisa, et motiveerida inimest enda juures töötama – pead lisa pakkuma. Siin on näiteks võimalus pärast tööd taastuda – käia jõusaalis ja massaažis,“ tunnustas ta.

„Need on just need asjad, mida mina tahan ettevõtjatele südamele panna – meie kõige suurem väärtus on meie inimesed ja peame selle ressursiga väga hoolikalt ümber käima.“