Ukrainasse saadeti 160 generaatorit

23/12/2022
Jaga:

AS OG Elektra kompleksis Lepnal laaditi kesknädalal neli kaubikut täis generaatoreid, gaasikiirgureid, akupankasid ja lisaks nii palju sooje riideid, kui veel peale mahtus, et panna need Ukraina poole teele. Sedavõrd suur toetus oli asjaosaliste jaoks positiivseks üllatuseks.

 

Kolm nädalat tagasi tegi ettevõtja Oleg Gross leheveergudel üleskutse annetada Ukrainale talve üle elamiseks generaatoreid ning muud vajalikku, olles ise seejuures vahendaja rollis, plaaniga koguda annetused oma ettevõtte lattu.

Grossi sõnul peab tunnistama, et Ukraina toetajate hääle kõrval võib pahatihti kuulda ka arvamust – aitab ukrainlaste aitamisest, hakkame eestlasi aitama. „Ukrainlaste aitamine ongi kõige otsesem eestlaste aitamine!“ rõhutas ettevõtja. „Meie ei kaota elusid, nemad võitlevad meie eest. Me teame, mis edasi saaks, kui venelased võitma peaks, ega siis isu täis ei saaks. Me ei aita ukrainlasi kunagi liiga palju! Mitte ükski raha ei kata kunagi inimelu. Jõulud on tulemas, meil on tuba soe ja mandariinid laual, aga mis olukorras nemad on…“ rääkis Oleg Gross emotsionaalselt, lisades, et saadetise näol on tegu sümboolse pühadekingiga.

Kõnealusele üleskutsele reageerinute hulk tõestas, et toetajaid on märkimisväärne hulk. „Nii paljud tulid sellega kaasa ja seejuures nii erinevate võimalustega inimesed. Kes tõi ühe akupanga, kes villaseid sokke. Väga palju on neid, kes saavad aru, et ukrainlasi on vaja aidata. See, et üleskutse nii suure hoo üles võttis, teeb südame soojaks,“ avaldas Gross heameelt.

Kui esialgu tundus, et üleskutsesse suhtutakse ehk leigelt, siis õige pea olukord muutus. „Algul ei saanud vedama, siis ei saanud pidama,“ märkis AS OG Elektra tegevjuht Raigo Mõlder, kes annetuste kogumise korraldamisega Lepnal tegeles. Päris kõigile üksikutele riideesemetele järgi minna paraku ei jõutudki, aga nii palju kui võimalik, võeti vastu. „Hästi suur hulk on soojasid riideid, aga kõige olulisem rõhk on täna generaatoritel, soojakandjatel ja akupankadel. Kõik on uued – me ei saada siit Eestist oma vanarauda ära,“ nentis Mõlder, lisades, et seadmete osas toetanud ettevõtteid-eraisikuid oli umbes 40 kanti.

Tegu ei olnud aga mitte üksnes Lääne-Virumaa keskse aktsiooniga, vaid üleskutse oli laiem ning selle esmaseks algatajaks heategevusfond Adžalõk. Eesti poolel levitas ettevõtjate hulgas sõna ning juhtis organisatoorset poolt Lääne-Virumaal tegutsev Muru Motoklubi MTÜ eesotsas tegevjuht Kaarel Otstaveliga.

Otstavel rääkis, et koguda loodeti üle Eesti umbes 40 000 euro suurune annetus, jõuti aga lausa üle 100 000 euro juurde. Sellele lisaks annetatud seadmed. Kokku saadeti üleskutse tulemusel Ukrainasse veidi üle saja väiksema ja umbes 50 võimsamat generaatorit ning 80 soojuskiirgurit ja hulk akupankasid.

Alates jaanipäevast on aga teele pandud juba üle 40 kaubiku humanitaarabiga, mis aktsioonide käigus kogutud. „Teeme seda vabast ajast, töö kõrvalt,“ tõdes Otstavel küsimuse peale, kust kõige korraldamiseks aega leitakse.

Vabatahtlikena võtavad osa ka vedajad, kes kaubikud kohale sõidutavad. „Isegi kütuse oleme annetusena saanud, sageli põllumeestelt,“ märkis Kaarel Otstavel.

Saadetise sihtkohta jõudmist korraldab heategevusfondi Adžalõk aktiivne liige Sergei Krivenko, kes rääkis, et generaatorid viiakse Kiievi, Odessa ja Nikolajevi ning võimalik, et ka Hersoni oblastisse. Generaatoritega varustatakse telkidesse sisse seatud punkte, kus inimesed saavad telefone laadida ning elektrit vajavaid seadmeid kasutada.

Krivenko oli nii suure abisaadetise üle väga õnnelik ja üllatunud. „Arvan, et Eestisse ei jäänud enam ühtegi generaatorit,“ lausus ta muiates. „See on väga suur abi. Oleme eestlastele äärmiselt tänulikud, et te meid nii palju aitate – siitpoolt saadate humanitaarabi ja samas võtate sõjapõgenikke vastu,“ avaldas ta tänu toetuse eest.

 

Väljatõste

Teadaolevad annetajad:

OG Elektra AS

Muru Motoklubi MTÜ

Agrone OÜ

Vinni Vald

Rakvere Vald

Muike Talu OÜ

Forestplus OÜ

Tallinna Tehnikakõrgkooli Teenindusmajanduse Instituut (Mõdriku)

Lepna Elekter OÜ

Uksekeskus OÜ

Triigi Farmer OÜ

Roodevälja Uustalu OÜ

Tõntso Agro OÜ

Ciemini ZS

Andor Õis

Madis Kaukver

Tarvas Invest OÜ

Värvikuningas OÜ

Tevatol OÜ

WeekendShoes

Väätsa Agro AS

Pae Farmer OÜ

Priit Süüden

Plaaž OÜ

Tavakodanikest annetajad

 

1)Kokku saadeti üleskutse tulemusel Ukrainasse veidi üle saja väiksema ja umbes 50 võimsamat generaatorit ning 80 soojuskiirgurit ja hulk akupankasid.

2)Lisaks annetati väga palju korralikke sooje riideid.

3)Saadetise bussidesse mahutamine nõudis omajagu paigutamist.

4)Lepnal allkirjastati ka annetuse üle andmise akt. Paremalt AS OG Elektra juht Oleg Gross, Muru Motoklubi MTÜ juhatuse liige Külliki Õis ja heategevusfondi Adžalõk esindaja Sergei Krivenko.

Fotod: Liisi Kanna